Ruszamy w kosmos - FIO

FIO

Projekt „Ruszamy w kosmos” współfinansowany ze środków otrzymanych z Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” i Województwa Małopolskiego za pośrednictwem Babiogórskiego Stowarzyszenia ZIELONA LINIA będzie realizowany od 15 października 2018 r. do 30 listopada 2018 r. Będą w nim uczestniczyć uczniowie naszej szkoły. Celem projketu jest zwiększenie motywacji dzieci i młodzieży do zdobywania i pogłębiania wiedzy z zakresu nauk ścisłych, rozwijanie umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami oraz kształtowanie umiejętności programistycznych. W ramach projektu „Ruszamy w kosmos" odbędą się następujące działania: warsztaty z programowania z wykorzystaniem innowacyjnej gry „Scottie Go”, ścieżka edukacyjna w mobilnym planetarium, nocny „Piknik pod Gwiazdami” na terenie Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach oraz Szkoły Dzień Scottiego. Patronat nad projektem objęła Grupa Inicjatyw Lokalnych "GIL".

 

W ramach działań projektowych nasi uczniowie, podzieleni na dwie grupy wiekowe, uczestniczyli w warsztatach programowania z wykorzystaniem innowacyjnej gry „Scottie Go”. Głównym bohaterem gry jest mały kosmita, który podróżuje po całym świecie, doświadcza różnych przygód i w tą podróż zabiera ze sobą graczy, na których czekają do wykonania różne zadania programistyczne. Dzieci chętnie i aktywnie brały udział w warsztatach, a poprzez zabawę doskonaliły umiejętności analitycznego i logicznego myślenia, rozwijały intuicję algorytmiczną oraz uczyły się rozwiązywania skomplikowanych problemów.

 

       

     

     

     

 

28 listopada 2018 r. do naszej szkoły zawitał KOSMOS, a to za sprawą mobilnego planetarium z Radomia. Przywitał nas sympatyczny, pełen pasji szef tego przedsięwzięcia rozmawiając z dziećmi o różnych ciekawostkach związanych z Układem Słonecznym. Nasza dziatwa wykazała się pewnymi podstawami wiedzy astronomicznej. Wszystkich fascynował duży srebrny namiot stojący po środku hali. Wkrótce zamek tej błyszczącej pałatki został otworzony, weszliśmy do wnętrza i zasiedliśmy na wyłożonej materacami podłodze. I... jak za sprawą magicznej pałeczki znaleźliśmy się w strefie pozaziemskiej! Nad naszymi głowami w półokrągłej przestrzeni rozświetliły się gwiazdy, planety, meteoryty i świetliste konstelacje. Głos narratora opowiedział nam wiele ciekawych historii o kosmosie. Najważniejszy był jednak obraz dający wrażenie, że i my sami znaleźliśmy się w tej tajemniczej płaszczyźnie. Dzieci ucichły, wygodnie leżąc chłonęły tą niesamowitą atmosferę. Chętnie przeżyjemy to ponownie!

 

                  

             

 

Z 28/29 listopada 2018 r. uczniowie wraz z opiekunami udali się do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, gdzie wzięli udział w nocnym „Pikniku pod Gwiazdami”. Dzieci uczestniczyły w lekcji w terenie, obserwowały gwiazdy, powtórzyły zagadnienia związane z topografią i wyznaczaniem kierunków świata.

 

              

              

              

 

Na zakończenie projektu odbył się Szkolny Dzień Scottiego. Nauczycielka wychowania przedszkolnego przygotowała lekcję prowadzoną w formie "escape room". Uczniowie, by wydostać się z zamkniętego pokoju, musieli rozwiązać kilka zagadek. Wykonali eksperyment „Kosmos w słoiku”, napisali wierszyki o małym kosmicie Scottiem, a także ćwiczyli umiejętności rachunkowe. Na zakończenie tego pełnego przygód i wrażeń dnia na wszystkie dzieci czekał słodki poczęstunek – pyszne, kolorowe babeczki upieczone przez pani Mariolę - jedną z mam, której bardzo serdecznie dziękujemy.

 

Wszystkie działania projektowe cieszyły się dużym powodzeniem wśród uczniów. Dzieci, z radością, odkrywały w sobie zainteresowanie podstawami fizyki i astronomii, a także technologią informacyjną.

Projekt, z pewnością, rozbudził w małych astronautach ciekawość świata. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze nie jedna okazja na przeżycie kolejnych kosmicznych przygód. 

 


 

Zachęcamy do obejrzenia filmiku na podsumowanie projektu:

 


 

 

NA GÓRĘ