Zakończenie projektu

Projekt Ponadnarodowa mobilność uczniów „Poszukiwacze skarbów – szukając podobieństw” został zakończony.

W związku z sytuacją epidemiologiczną na świecie naszym nowym partnerem została szkoła w Chorwacji. Przed wyjazdem odbyło się spotkanie on-line zapoznawcze z uczniami szkoły z Cetingrad.

W pierwszym dniu pobytu każda ze szkół po wzajemnym powitaniu przedstawiła program artystyczny na temat kultury Polski i Chorwacji. Uczestnicy projektu przedstawili prezentacje multimedialne dotyczące naszej miejscowości i kraju oraz zaprezentowali góralski śpiew i taniec. Uczniowie z Cetingradu przybliżyli nam swoją kulturę, tradycję oraz potrawy regionalne. My poczęstowaliśmy Ich przysmakami z Podhala. Dzieci wzięły udział we wspólnych warsztatach, w grupach mieszanych wykonywali lapbooki -Polska-Chorwacja oraz wspólnie uczestniczyli w zajęciach plastycznych. W kolejnych dniach pobytu wiele się działo. Wspólnie zwiedziliśmy miejscowy kościół, gdzie przybliżona został nam burzliwa historia miejscowości, a w szkole czekała na nas prezentacja ze zdjęciami przedstawiającymi czasy wojny 1991-1995. Odbyły się warsztaty kulinarne, na których dzieci przygotowywały wspólnie chorwacki przysmak - Maslnice oraz warsztaty taneczne. Młodzież opracowywała gry planszowe i interaktywne w aplikacjach komputerowych. Wspólna nauka i zabawa uczniów pozwoli na odkrycie różnic i podobieństw dwóch państw.

W ramach projektu zwiedzaliśmy Jeziora Plitwickie, gdzie mieliśmy możliwość poznania pięknej przyrody, wykorzystania znajomości pojęć geograficznych zarówno w języku angielskim, jak i chorwackim. Również mieliśmy okazję zobaczyć Akwarium w Karlovacu oraz stolicę tego kraju - Zagrzeb. Zwiedziliśmy Zadar i popłynęliśmy statkiem do Narodowego Parku Kornatii. Wychowankowie rozwijali kompetencje językowe słuchając przewodników w języku angielskim.

Trudno nam się było rozstać z naszymi nowymi przyjaciółmi ze szkoły w Cetingrad. Uczniowie wymienili się pamiątkowymi upominkami oraz kontaktami na portalach społecznościowych. Mamy nadzieję na ponowne spotkanie.

NA GÓRĘ